Навіть забери в мене фарби — я все рівно залишусь художником. До життєпису До профілю

Місце лідера українського contemporary art Савадов забронював за собою ще 1987 року, коли разом із своїм однокашником та другом Георгієм Сенченком представив у Москві на виставці «Молодість країни» величезне полотно форматом 3,30 на 2,75 метри «Сум Клеопатри». Саме з цієї картини, що увійшла до всіх хрестоматій сучасного мистецтва, а згодом була продана за шалені гроші на знаменитій ярмарці FIAC у Парижі, прийнято вести відлік українського трансавангарду, «південно­російської хвилі», постмодерністської течії в національному мистецтві.

Прикметно, що в середині 1990-­х цю роботу, як і серію малюнків, за які Савадов отримував «двійки» в інституті, придбав для своєї колекції відомий збирач радянського «неофіційного мистецтва» Нортон Додж, й нині вона експонується у Zimmerli Art Museum в Нью­-Йорку. У цій художній столиці світу, але вже в меморіальному музеї «Армана П’єра Фернандеса», зберігається й «Сум Клеопатри».

Савадов, безсумнівно, увійде в історію насамперед як автор скандальних фотопроектів, здійснених наприкінці 1990­-х років. Крім «Донбасу­-шоколаду», де закарбовані вкриті вугільною пилюкою напівоголені шахтарі із Горлівки в балетних пачках, до них належать «Мода на кладовищі», «Колективне червоне» та «Книга мертвих».



З книги

У київській художній тусовці, точніше, тому її крилі, що складають майстри contemporary art, за Арсеном Савадовим давно закріпилося прізвисько «Генеральний». Хоча, напевно, ерудиція та інтелект відіграли в цьому не останню роль. Та все-таки треба усвідомлювати, що жодні блискучі концепції та ефектні теорії в мистецтві мало чого варті, якщо не підважені практикою, дією, конкретним артефактами. Перфекціонізм у сполученні із сильною та ясною ідеєю й надалі визначатиме усі проекти художника.

Американські колекціонери та музеї, до речі, купують роботи Савадова, мабуть, частіше, ніж співвітчизники. Також твори художника регулярно виставляються на Sotheby’s, і, власне, саме Савадов першим із сучасних українських митців зацікавив цей найповажніший світовий аукціон, де на початку 2000-х була продана одна з фотографій знаменитого савадовського циклу «Донбас-шоколад». Крім «Донбасу-шоколаду», де вкриті вугільною пилюкою напівоголені шахтарі із Горлівки в балетних пачках, це: «Мода на кладовищі», «Колективне червоне» та «Книга мертвих».

Нарешті, можливо, найлагідніший із савадовських проектів — «Commedia dell Arte: Арлекін та П’єро в Криму». Його було завершено буквально за кілька місяців до російської окупації українського півострова. В ньому немає передчуття війни, але несподівано торжествує культ краси. І це той випадок, коли хочеться вірити саме інтуїції художника. Адже раніше він не помилявся.

Дізнавайтеся більше про героїв та замовляйте лімітоване видання книги «Ukraine.The Best».
Замовити книгу

До матеріалів Культпростору