Як на мене актуальне мистецтво вичерпано. Криза полягає в безодні між вербальним декларуванням ідей і безпосередньо «твором»... До життєпису До профілю

За час своєї тривалої кар'єри Криволап не тільки створив численну кількість живописних шедеврів, а й став учасником багатьох виставок, аукціонів, лауреатом солідних премій та героєм присвячених йому книжок.

Криволап отримав класичну фахову освіту, закінчивши Державний художній інститут у Києві, але шлях у мистецтві прокладав крізь власне уявлення про колір і відтінок. Після закінчення інституту протягом 15 років вів непублічний спосіб життя, оскільки шукав себе у мистецтві й не бажав творити в єдиноприйнятому радянському стилі соцреалізму. Протягом цих років його як митця підтримував польський лікар Рішард Врублевський, з яким художник познайомився 1978 року і який став не лише власником найбільшої колекції робіт Криволапа, але й його близьким другом.

Криволап входив до мистецього об’єднання «Живописний заповідник», яке формально існувало з 1992 по 1995 роки, але вплив його на сучасне українське образотворче мистецтво тривав десятиліття. За наступні двадцять років Криволап здобув статус впливового митця, широко відомого в Україні й поза її межами, його картини виставляются, продаються й колекціонуються по всьому світові. Криволап офіційно є найдорожчим і найуспішнішим художником України.



З книги

Художник з великої літери або з великою цифри — за 122,5 тисячі живих фунтів стерлінгів (без малого $ 200 000) була куплена його робота «Кінь. Вечір» на аукціоні Contemporary Art Day Phillips в 2013 році. Таких грошей в українському мистецтві не вартує поки ніхто. І це саме той випадок, коли ринкова затребуваність є наслідком художньої цінності, а не кураторсько-маркетингових маніпуляцій.

Заможна людина, митець, що відбувся. Дороговалютних продажів у нього десятки — ним не дуже-то й поманіпулюєш. Суворо і неприступно дивиться він з обкладинки Forbes — пейзажист, відлюдник, апологет майстерності та суворий противник кон’юнктурної «контерпорарщини» у всіх її метушливих проявах.

«Цінність», «майстерність», «гідність», «професія», «живопис», «обізнаність», «пам’ять» — коло понять, які формують світогляд і спосіб життя. У центрі кола — дар. Геній. Геній кольору. Ніхто не знає, що робить Криволап з фарбами, але будь-яка його робота видна за версту — вона палає і світиться, навіть якщо це синяво-фіолетова ніч. А якщо захід — під ним можна засмагати. Неможливо ні з ким сплутати, неможливо пройти повз.

Нічого складного: дуже умовний, універсальний пейзаж, часто — лише лінія горизонту, якийсь невеликий силует скраю, який вказує на земне походження побаченого, ні деталей, ні перспективи, майже дитяча аплікація — око впирається в нескінченність, колір робить цю нескінченність божественною.

Дізнавайтеся більше про героїв та замовляйте лімітоване видання книги «Ukraine.The Best».
Замовити книгу

До матеріалів Культпростору