Нація завжди народжується з болем. Завжди відбувається невідворотне До життєпису До профілю

Метод Сергія Лозниці в документальному кіно доволі незвичний. Він переважно працює з уже готовим матеріалом, з архівами. Щодо сучасності, застосовується інший прийом — спостереження. Перед тим, як перейти до ігрового жанру, Лозниця утвердив себе як майстер документалістики, здобувши десятки призів і міжнародне визнання. Вихід на таку нову територію — дуже великий ризик, з яким багато документалістів не змогли впоратися. Однак «Щастя моє» (2010), так само як і військова драма «В тумані» (2012), стали справжніми подіями в європейському кіно.

Серед нагород режисера — Перший приз у конкурсі Cinéfondation на Міжнародному кінофестивалі в Каннах (за фільм «Портрет») , приз журі Гільдії кінознавців та кінокритиків Росії «Слон» «За принципову новизну роботи з хронікальним матеріалом та досягнення ефекту «відображеного часу», премія «Ніка» за найкращий неігровий фільм (за роботу «Блокада»), другий приз на Єреванському міжнародному кінофестивалі «Золотий абрикос» в номінації «Найкращий ігровий фільм» та Гран­-прі 9-­го міжнародного фестивалю фільмів про права людини за документальний фільм «Майдан».



З книги

Хтось сказав недавно, що Сергій Лозниця в своєму першому українському фільмі «Щастя моє» зняв історію про людей, які його лякають. Насправді — це просто принциповість погляду. Принциповість, і, коли треба, безжальність. Якості, властиві обдарованим художникам.

Уродженець Білорусі, Сергій Лозниця прожив більше чверті століття у Києві. Має серед своїх захоплень фотографію (першу світлину зробив у 10 років), ядерну фізику, котру парадоксальним чином поєднує зі східною та класичною філософією; працював перекладачем з японської, твердить, що кіно не має національності, але всіляко підтримує Україну.

Метод Лозниці в документальному кіно доволі незвичний. Він переважно працює з уже готовим матеріалом, з архівами.

Безумовно, найзначнішою на сьогодні документальною стрічкою Лозниці є «Майдан» (2014). Це історія про Майдан в обох значеннях — про місце і про спільноту. Не хроніка, не публіцистика, однак елементи репортажу тут використані. «Майдан» — у першу чергу художній візуальний текст з власною образною системою, і спостерігати за плином цих образів надзвичайно цікаво. Лозниця показує, як утворюється нація, не етнос, а відповідальна спільнота — та сама політична нація, на котрій і тримається сучасна цивілізація. Від кадру до кадру, від площі, котра співає гімн, до скорботних облич на похороні жертв розстрілу — це дивовижне, грандіозне перетворення зафіксоване з усією точністю і чесністю, на яку тільки і здатен талановитий кінематографіст.

Дізнавайтеся більше про героїв та замовляйте лімітоване видання книги «Ukraine.The Best».
Замовити книгу

До матеріалів Культпростору