Я пишаюся тим що щороку нам вдається представити глядачам сильну програму та відкрити нові таланти. До життєпису До профілю

Андрій Халпахчі з юних років захоплювався кінематографом, але й гадки не мав, що колись кіно стане його професією. Шлях завзятого кіномана вів до московського ВДІКу. Однак тоді набув чинності закон про те, що на режисерській факультет можна потрапити лише тим, хто вже має стаж роботи. Здебільшого про вируючий світ кінематографа молодий кіноман дізнавався з польських, болгарських, югославських, чеських, угорських кіножурналів, які можна було купити майже потайки у київських кіосках Союздруку. Їздив він і на Московський міжнародний кінофестиваль, де мав можливість переглядати кращі сучасні європейські фільми.

З 1992 року очолює київський Міжнародний кінофестиваль «Молодість». Саме міжнародні зв’язки Халпахчі, його досвід та контакти з дипломатами були першопричиною того, що його запросили до співпраці на «Молодість». Нині він успішно продовжує керувати фестивалем.

2009-го кінокритик отримав орден «За заслуги» ІІІ ступеня за внесок у розвиток українського кіномистецтва. 24 жовтня 2015 на урочистій церемонії відкриття 45-­го кінофестивалю «Молодість» посол Франції в Україні Ізабель Дюмон вручила Андрію Халпахчі французький орден Кавалера мистецтв та літератури.



З книги

Він з юних років захоплювався кінематографом, але і гадки не мав, що колись кіно стане його професією. У мріях була кінорежисура, а в реальності — життя інженера: навчання, аспірантура, викладання і часті поїздки до Москви, де у кінотеатрі «Іллюзіон» можна було переглянути класику світового кіно.

Тож йому і нічого не залишалося, як створити в Києві кіноклуб «Діалог», де б можна було не тільки переглядати фільми, але й дискутувати на різні теми пов’язані з кіно. Як організатор клубу, він співпрацював з посольствами різних країн, відвідуючи заклади інших європейських кіноклубів. Саме міжнародні зв’язки Андрія Яковича, його досвід та контакти з дипломатами були першопричиною того, що його запросили до співпраці на МКФ «Молодість», який вже тоді, на початку 90-х, прагнув перетворитися на щось більше, ніж популярний міжнародний фестиваль студентських робіт.

МКФ «Молодість» грає значну роль у житті світового кінофестивального руху, бо за регламентом в конкурсі беруть участь дебютні картини, тобто київський кінофорум є важливим стартовим майданчиком для молодих кінематографістів. Впродовж років саме тут  розпочинали кар’єру багато знаменитих режисерів. МКФ «Молодість» є дійсно унікальним явищем для України завдяки кропіткій праці всієї фестивальної команди та її незмінного лідера, Андрія Яковича Халпахчі.

Дізнавайтеся більше про героїв та замовляйте лімітоване видання книги «Ukraine.The Best».
Замовити книгу

До матеріалів Культпростору