На світовій арені нас найбільше цінуватимуть за те що ми дали власного і неповторного а не імітували когось або щось. До життєпису До профілю

Грабовський — один з лідерів групи «Київський авангард». Це був осередок музикантів, які на початку 1960­-х активно вивчали авангардні західні музичні практики, зокрема творчість заборонених у радянські часи композиторів нововіденської школи: Арнольда Шенберга, Антона Веберна, Альбана Берга.

Навчався майбутній композитор у Бориса Лятошинського, як і Валентин Сильвестров, якому не дали закінчити консерваторію з першого разу, проте йому пощастило більше. Дипломна робота Грабовського — «Чотири українські пісні» для хору і оркестру — не просто була відзначена першою премією на Всесоюзному конкурсі молодих композиторів у Москві 1959 року, а й отримала схвальний відгук від самого Дмитра Шостаковича.

З 1990 року Леонід Грабовський живе й працює в Америці, але підтримує контакти з Україною. Його музика періодично звучить на київських фестивалях сучасної академічної музики. До його 80­-річного ювілею 2014 року відбулася низка заходів. 2013 року композитор особисто передав на довічне зберігання в Центральний державний архів­-музей літератури і мистецтва України нотні рукописи деяких своїх творів, серед яких — написані ще в 60­-і дві одноактні камерні опери­-буфф, «Ведмідь» і «Пропозиція», які до цього часу не були поставлені.



З книги

Грабовський — корінний киянин. Закінчив композиторський факультет Київської консерваторії. Поміж тим здобув диплом економіста в Київському університеті ім. Т. Шевченка. Можливо, звідси — раціональний, «математичний» підхід в його музиці.

Він один з лідерів групи «Київський авангард». Це був осередок музикантів, які на початку 1960-х активно вивчали авангардні західні музичні практики. Грабовський переклав з німецької книгу Ханса Елінека «Введення в 12-тонову композицію», за якою київські авангардисти вивчали додекафонію. Наділений гострим аналітичним розумом, відчайдушний і сміливий, він був основним оратором групи, відстоюючи її цінності і естетичну позицію на з’їздах і пленумах Спілки композиторів УРСР.

Починав композитор як неокласицист з модерним тлумаченням етнографічного матеріалу. Пізніше з’являються п’єси, що перекликаються за стилем з творами центральної постаті післявоєнного авангарду Карлгайнца Штокгаузена, а також польських композиторів-авангардистів.  Втім, сам автор не зараховує себе до жодного «табору», каже, що він — «центрист» (тобто торує шлях між модальною і атональною техніками) і взагалі «політехнік».

Леонід Грабовський живе й працює в Америці, але підтримує контакти з Україною,  зокрема й творчі. Його музика періодично звучить на київських фестивалях сучасної академічної музики.

 
Дізнавайтеся більше про героїв та замовляйте лімітоване видання книги «Ukraine.The Best».
Замовити книгу

До матеріалів Культпростору